Як Ю.В. біотопного акваріума робив

Юрій Хаустов -

Приклад створення біотопного акваріума

Взагалі то я не по цих делах… І вся наша акварімна спільнота знає, що я не по біотопах. Тому, я навіть сам від себе цього не очікував. Але, що маємо, те маємо - в середині літа 2022 року заявив про себе оргкомітет конкурсу «Слідуй за природою» і оголосив про початок одноіменного конкурсу т.зв. «диких» біотопів.

Що таке «дикий біотопний акваріум»? Це все той же біотопний акваріум (я маю на увазі саме біотоп, а не «імітацію біотопа»), але він запускається на березі водойми, відображує (в тому числі і ззовні) не просто дану водойму, а саме цю конкретну ділянку берега і дна водойми, робиться з використанням усього- грунта, води, декора, гідробіонтів- повністью з даної водойми. Все що всередині акваріума- все з даної водойми. Ну, звичайно ж, бажано ще й розуміти що і для чого ти робиш, що знаходиться і хто проживає в цій водоймі, і, взагалі трішечки розібратись і розуміти біологію та екологію даної водойми. Така собі «лабораторна робота» студента біолога на темі «куди я прийшов на пляж».

Мене, як керівника одного із знаних акваріумних інтернет-ресурсів, запросили освітлювати цей конкурс. Я погодився і почав вникати в суть питання. Довникався! Щось зойкнуло в середині і я вирішив прийняти в конкурсі участь.

Сісти в машину, закинути в багажніка великого акваріума не вийшло- іде війна і всі ліси і водойми навкруги Києва, після того як там навесні точилися бої з московсько-фашистськими загарбниками могли бути небезпечними- руські тварі мінували все що могли і обстрілювали своїми рукодупими снарядами, що не завжди розриваються, все те що не змогли замінувати. Тому я вирішив робити свого акваріума на міському пляжі в зоні пешій доступності від свого дома, на березі русанівского каналу, що є рукавом річки Чорторий, вона же Десенка. Машиною туди не під’їдеш, тому акваріум-кубік на 30 літрів, «кравчучка» і допомога дружини, яка люб’язно погодилася мені допомогати, за що їй окрема подяка.

Ітак, раннім ранком, щоб на заважали відпочиваючі, ми вийшли на берег

Оскільки акваріум- кубік, то я вирішив зробити і фото тієї частини берега у відповідному форматі

Пару слів про власне те місце, яке я буду відображувати

Річка Десенка (давня назва Чорторий), а саме її східний рукав, що має і сучасну назву «Русанівська протока». Глибина 5-6,місцями до 10 метрів. По берегах в основному чагарники. З дерев- тополя і акація, є клен і липа. Водяна рослинність типова для басейну Дніпра у наших широтах. Серед того що є на фотоколажі.

Кубишка жовта (Núphar lútea) водокрас жаб’ячий (Hydrócharis mórsus-ránae) горіх водяний (Trapa natans L.) стрілолист звичайний (Sagittaria) єжеголовнік прямий (Spargánium eréctum) камиш (швидше за все якийсь клубнєкамиш) (Bolboschoenus) роголісник (Ceratophyllum demersum) наяс маріна (Najas marina) сальвінія плаваюча (Salvinia natans) ряска (швидше над усе ряска мала) (Lemna minor L.) Є також багато водоростей: переважно нитка, швидше над усе якась із спірогір (Spirogyra) якісь із синьо-зелених (Cyanobacteria) Є деякі рослини, про які я точно знаю що вони у водоймі присутні (неодноразово бачив їх на цьому берегу), але в день запуску акваріума чогось в кадр не попали. Серед них перистолисник (Myriophyllum sp) рдест пронзенолисний (Potamogeton perfoliatus) ситняг болотний (Eleocharis palustris) валіснерія спіральна (Vallisnéria spirális) Серед інвазивних видів я зустрічав тут: валіснерія гигантська (Vallisneria gigantea) елодея канадська (Elodea)

Риба також типова для Дніпровського басейну біля Києва. Особисто я ловив, або бачив що ловили: уклейка (Alburnus alburnus) верховодка звичайна (Leucaspius delineatus) густера (Blicca bjoerkna) лящ (Abramis brama) щука звичайна (Esox lucius) судак звичайний (Sander lucioperca) окунь річковий (Perca fluviatilis) чехонь (Pelecus cultratus) плотва звичайна (Rutilus rutilus) красноперка (Scardinius erythrophthalmus) Серед інвазівних видів зустрічаються ротан головешка (Perccottus glenii) сонячний окунь (Lepomis gibbosus) риба-ігла (Syngnathus typhle) Про наявність решти видів, характерних для Дніпра згідно літературних даних, я можу тільки гадати.

На березі гніздяться водоплаваючі птахи. Я бачив: утка кряква (Anas platyrhynchos) якісь куліки (Charadrii) лелека білий (Ciconia ciconia) сіра чапля (Ardea cinerea) Серед водяних ссавців помічав болотяну ондатру (Ondatra zibethicus) нутрію (Myocastor coypus) Швидше за все інвазивні. Багато років на цьому березі працював завод по виготовленню силікатної цегли. Сюди баржами завозився пісок, намивалися коси, потім завод пісок виробляв, все змивали з русла, і все повторювалося. Мабуть тому на даній ділянці русла майже нема бесхребетних. Із равликів є тільки прудовик звичайний (Lymnaea stagnalis). І мабуть і все . Тому же зараз русло доволі чисте- пісок, ближче до берегів вкритий мулом. На фарватері- чистий. Ніякого каміння або корчів- все старе вимито, а нове не наноситься бо течія майже відсутня. Да і дерев понад берегом не багато-чагарники. Десять років вже завод не працює і біотоп поволі починає відновлюватись. Який він має вигляд на одинадцятому році тиші я спробую показати в своєму акваріумі.

На всяк випадок зробив тести води:
- pH - 7.2
- GH - 10
- KH - 7
- нітрат - 5
- нитріт - 0
- аміак/амоній - 0
- фосфат - 0.1

Зовсім непогана, доречі, водичка.

Ну що, почнемо? Спочатку встановив акваріум в тій точці де він буде- хочу щоб вид в ньому був ідентичний тому виду що я бачу.

Грунт. Я взяв пісок безпосередньо з водойми. Тому він і відрізняється по коліру від того що є на березі- він доволі чистий і в ньому майже нема мулу.

Рослини? Так, щоб умістити все в 30 літрів, треба було брати маленькі росточки того же тросника, але все по чесному- це рослини з цього ж берега. Згідно з правилами оздоблення травників («голандський аквариіум», маю по 1 виду рослин на 10 сантиметрів довжини акваріума плюс одне. Ітого чотири види рослин. А також буде плаваюча рослина. Акваріум хоч і біотоп і повинен передавати вигляд водойми, але і повинен виглядати естетично. Тому не забуваємо і про правила композиціі, зокрема, в першу чергу, про перспективу. З рослин в акваріумі маємо: водокрас жаб’ячий (Hydrócharis mórsus-ránae) стрілолист звичайний (Sagittaria) єжеголовнік прямий (Spargánium eréctum) камиш (швидше за все якийсь клубнєкамиш) (Bolboschoenus) горіх водяний (Trapa natans L.) сальвінія плаваюча (Salvinia natans)

Вода. Вода в водоймі доволі каламутна. Але я є стійким прихильником красивого акваріума. Про це я подробно розповідав у статті, посилання на яку я надав вище. Якщо коротко, то біотопний акваріум є біотопним не тому що він брудний і з водоростями, а тому що в ньому біотопне наповнення. Оскільки все одно абсолютно повністю відтворити природний біотоп в маленькому акваріумі неможливо, то все одно чимось прийдеться пожертвувати. От я і пожертвую мулом у воді, а заодно і водорослями- заради більш естетичного вігляду акваріума. Краще я туди пару додаткових видів рослин додам, які б не додавав би якщо б запихнув туди якусь спірогіру. Тому я воду фільтрую через синтепон.

Заливаю водичку. Вже на щось схоже.

Тепер треба якусь рибу. Акваріум маленький, тому будуть мальки. Ловити буду ні в якому разі не на гачок, а тільки сачком. Наскільки я зміг розібрати, це уклейка (Alburnus alburnus) верховодка звичайна (Leucaspius delineatus), чехонь (Pelecus cultratus) (можливо!)

Доречі, наші малюки ще й непогано виглядають!

Ну, тепер майже все...

Що за легка муть на дні, спитаєте? А то маленька хитрість. Все ж я люблю кришталево чисту воду, тому додав трішечки коагулянту. Якби був фільтр, він би його відфільтрував би. А оскільки фільтра нема, то він осів на дно і…. Ні, я його не зібрав- я розумів що конкурс біотопний, розумів що якщо ніде не буде і натяку на мул, то всі будуть волати так, що аж вуха закладе, тому я його залишив. І прокатило! Всі подумали що то мул і ніяк не могли второпати як це може бути, на дні мул, а вода кришталева! А відповідь проста- у Ю.В. все можливо))) Ну, ось і все, приклеїв фон (те що повинно бути під водою, туди білий матовий, напівпрозорий, те ща над водою- зробив фото протилежного берега і роздрукував по довжині акваріума. Дякую Дмитру Черепахіну (aka Мітріч) за пораду як це все краще наліпити в походних умовах, і вуаля!

Все, треба робити головне конкурсне фото. Ось воно.

Ну а далі… Далі згідно з умовами конкурсу все треба повернути у природу. Виймаємо рослини. Висаджуємо їх назад в водойму. Виловлюємо мальків. Випускаємо їх додому. Ну і зливаємо водичку. Грунт я теж висипав у водойму. Все, створення конкурсної роботи завершено.

Коротенкі ітоги. Про перспективу акваріума в часі з таким підбором гідробіонтів, якби він був у мене вдома, я докладно розповів на відео. Доречі, там і весь процес запуску акваріума.


Відео

Якщо коротко, то вдома, при наявності фільтра, світла та підмін з річки (мені до неї лише 15 хвилин ходу), цей акваріум прожив би десь до середини листопада. І навіть якщо я б його збирав у травні, він все одно прожив би до листопада. Це пов’язано з сезонністю та закінченням вегетативного періоду дикорослих рослин. Швидкість їх росту, обмежену розмірами акваріума, я би забезпечив комбінацією світла та поживних речовин. Що я вже не раз і робив з саме цими рослинами з цього берега в себе вдома. Також само і мальок прожив би- воду, охолодження, кисень і харчування я би йому забезпечив, швидкість росту в нього не така щоб за півроку затягнутися за такий термін. Але умови конкурсу диктують розборку акваріума одразу після фотосесіі з поверненням гідробіонтів у природу, що я і зробив.

Хочу ще раз подякувати організаторам конкурсу за той драйв, що вони нам забезпечили.
До зустрічей!